Pretim pavasarim bez acu asarošanas un iesnām

Pretim pavasarim bez acu asarošanas un iesnām

Ir tāds sakāmvārds – ratus taisi ziemā, bet ragavas kal vasarā. Alergologi šo sakāmvārdu pārfrāzē šādi: ja vēlaties sagaidīt pavasari bez alerģiskā rinīta, sagatavojieties ziedēšanas laikam jau ziemā.

No alerģiskā rinīta cieš katrs ceturtais eiropietis. “Slimnieku skaits pieaug un tie kļūst arvien jaunāki,” stāsta CD8 alerģijas klīnikas vadītāja, alergoloģe un klīniskās imunoloģijas speciāliste Jūrate Staikūniene, ASP.

Slimība parasti tiek iemantota bērnībā un ilgst līdz pat vecumdienām.

Ir pierādīts, ka alerģiju izraisa īpašs imūnsistēmas defekts. Parasti imunitāte aizsargā cilvēka organismu no kaitīgas ietekmes. Alerģiska reakcija nozīmē, ka jūsu organisms ir sācis reaģēt uz nekaitīgām lietām jūsu vidē, piemēram, ziedputekšņiem, putekļiem un pelējumu.

 – Kādi ir alerģiskā rinīta simptomi?

– Cilvēki bieži maldina sevi, domājot, ka tās vienmēr ir iesnas.

Iesnu izdalīšanās ir viens no alerģiskā rinīta četriem simptomiem. Pārējie simptomi ir neregulāra šķaudīšana, deguna nieze un pietūcis deguns. Vēl viena alerģiskajam rinītam raksturīga īpašība ir acu nieze un asarošana. Alerģiskais rinīts var ilgt pāris stundas, mēnešus vai gadus, kamēr vien ir saskare ar alergēnu.

 – Vai tas traucē ikdienas dzīvei?

– Slimība nav dzīvībai bīstama. Slimnieki nejūt skābekļa trūkumu, jo var elpot caur muti.

Neskatoties uz to, alerģiskais rinīts traucē normāli dzīvot. Slimnieki kļūst viegli aizkaitināmi un cieš no miega traucējumiem, krākšanas un galvassāpēm. Alerģiskais rinīts traucē mācīties; ir izpētīts, ka bērni un jaunieši, kas cieš no alerģiskā rinīta, gūst zemākus rezultātus pārbaudījumos.

 – Vai alerģisko rinītu var novērst?

– Ne pilnībā, jo nav iespējams mainīt organisma dabu un vidi. Taču ir iespējams mazināt sava organisma reakciju pret alergēniem.

Pirmkārt, ir jāzina alerģiskās reakcijas cēlonis. Tas ļauj padarīt organismu mazāk jutīgu pret to.

Imūnterapijas metode tika atklāta pirms simts gadiem, kad cilvēki pamanīja, ka ziedputekšņu injicēšana organismā padara to mazāk jutīgu pret ziedputekšņiem.

Šī metode ir uzlabota, izmantojot tīrākus ekstraktus, lai novērstu alerģiskas reakcijas un vienlaikus pieradinātu organismu pie alergēniem.

Tā dēvēto alergēnspecifisko imūnterapijas metodi tagad izmanto daudzi alerģijas un klīniskās imunoloģijas speciālisti. Imūnterapija ietver zemādas injekcijas. Tā kā ir nepieciešama vairāk nekā viena injekcija, ārstēšanas kurss jāsāk jau laicīgi, lai sagatavotu organismu ziedputekšņu sezonai.

Ir preparāti, kas paredzēti īsākam ārstēšanas kursam (sešas injekcijas nedēļas vai divu nedēļu laikā), lai jūs būtu gatavi doties pretim pavasarim.

Aptuveni 90% pacientu, kas ārstēti ar minēto metodi, retāk cieš no alerģiskā rinīta un lieto mazāk medikamentu.

Ja alergēnspecifiskās terapijas kurss tiek iets trīs gadus pēc kārtas, organisms būs nejūtīgs pret alergēniem vēl piecus gadus.

 – Kādas ir citas imūnterapijas metodes priekšrocības?

– Alergēnspecifiskā imūnterapija novērš alerģijas attīstību. Ārsti jau sen atpakaļ zināja: ja slimība netiek ārstēta, ar laiku cilvēks kļūst jutīgs pret citiem alergēniem. Turklāt, ārstējoties iespēja iegūt astmu, kas ir daudz bīstamāka, krasi samazinās.

Ir jāatzīmē, ka jaunās paaudzes zāles norūda organismu pret visiem zāles, koku un kultūraugu alergēniem, kas ir visizplatītākie mūsu ģeogrāfiskajam reģionam.

Alergēnspecifisko imūnterapiju var piemērot bērniem no 6 gadu vecuma un pieaugušajiem.

Sterimar

CD8 klīnikas vadītāja, alergoloģe un klīniskās imunoloģijas speciāliste Jūrate Staikūniene, ASP.

Savanorių pr. 245, Kauņa

www.cd8klinika.lt

Reģistrācija internetā vai pa tālruni +370 609 97 880 darba dienās no 9:00 līdz 18:00

 “Lietuvos rytas”

2014. gada 11. janvāris

Atpakaļ