Zīdainis un rinīts

Zīdainis un rinīts

Pastāv uzskats, ka piens nodrošina ideālu imunitāti, un bērns nevar saslimt. Patiesībā zīdaiņi, kas tiek baroti ar krūti, iegūst imunitāti pirmajos trīs dzīves mēnešos, bet tikai pret daļu mikroorganismu, kas izraisa rinītu. Mazuļiem augot lielākiem, iegūtā imunitāte pavājinās, savukārt mātes piens palēnina šo procesu. Mazuļi, kas tiek baroti ar krūti, var ciest no rinīta pirmajos trīs savas dzīves mēnešos tikai tad, ja ir inficējušies ar ierosinātājiem, pret ko viņiem nav izveidojusies imunitāte. Mātes piens nevar pasargāt zīdaiņus no rinīta, ko izraisa dažādi alergēni, putekļi un izgarojumi.

Rinīts ir nopietna slimība jebkurā vecumā. Tomēr tas ir īpaši bīstams zīdaiņiem: ja zīdainis nespēj elpot caur degunu, viņš nespēj zīst krūti vai ēst no pudelītes. Diemžēl mazuļi pirmajā dzīves mēnesī cieš no aizlikta deguns un iesnām bez rinīta vai sausa apkārtējā gaisa dēļ. Zīdaiņi attīstās amnija šķidrumā. Pirms dzimšanas viņu gļotāda deviņus mēnešus atrodas mitrā vidē, tādēļ, kamēr zīdaiņi pielāgojas jaunajai videi, viņu deguna gļotāda var kļūt pārāk sausa.

Viss, kas apgrūtina elpošanu caur degunu, padara bērnu vēl aizkaitināmāku un tādējādi traucē vecākiem. Var palīdzēt zināšanas par to, kā rūpēties par zīdaiņa degunu.

Paņemiet mazuli, ko moka rinīts, rokās un nedaudz pastaigājiet, vai paceliet gultas galvgali, novietojot tajā bērnu tā, lai viņš atrastos nedaudz sēdus. Tas palīdz gļotām izdalīties no bērna deguna. Rinīta ietekmē gļotas ietek nazofarinksā, izraisot klepu, kas arī padara mazuli nemierīgu.

Lietojiet elektriskos gaisa mitrinātājus vai novietojiet samitrinātu, tīru lupatiņu uz radiatoriem bērnistabā. Izsūciet deguna gļotas, izmantojot īpašu sūknīti. Ja ārsts izraksta deguna pilienus, lietojiet tos tikai pēc gļotu izsūkšanas. Lietojiet tikai izrakstītos pilienus noteiktās devās. Ja pārspīlēsiet, bērna deguns pieradīs pie pilieniem. Lietojiet deguna pilienus, kad jūsu bērns nevar aizmigt vai paēst, jo elpošana caur degunu ir traucēta.

Ir mātes, kas klausa vecmāmiņu padomam rinīta gadījumā iepilināt nedaudz mātes piena mazuļa degunā. Mātes piens nav zāles un nesašaurina asinsvadus degunā. Mātes piens var sabiezināt izdalījumus vai pat saķept degunā, tādējādi saasinot aizlikumu un radot vēl vienu problēmu – nepieciešamību iztīrīt saķepušus izdalījumus.

Jebkurā gadījumā pirmie pasākumi, kas jāveic iesnu vai aizlikta deguns gadījumā, ir deguna mitrināšana un skalošana ar sālsūdeni vai jūras ūdeni. Pats labākais jūras ūdens ir rūpnieciski ražots, drošs, īpaši piemērots zīdaiņiem, ar saudzējošu uzgali un vislabāko sastāvu. Jūras ūdeni var izmantot slimības pirmajās dienās ik pēc 2-3 stundām. Tomēr, ja rinīts ieilgst, ir jāapmeklē ārsts. Ja mazuļa deguns ir sauss un aizlikts, māte var parūpēties par mazuļa deguna higiēnu, periodiski skalojot to ar jūras ūdeni bez nepieciešamības konsultēties ar ārstu.

Atpakaļ